055-9705-269

הדברת חדקונית הדקל

אחד העצים היפים ביותר הוא עץ הדקל שמזוהה היטב עם ישראל ופרוש כמעט בכל עיר ברחבי המדינה. זהו עץ תמיר, מחוספס ומרשים, אך כאשר חדקונית הדקל האדומה חודרת אליו הוא מתחיל לגלות סימני צהבת והתייבשות עד שכולו ימות. רק הדברת חדקונית הדקל האדומה בצור המקצועית תמנע זאת ותציל את העץ כולו.

הדברת חדקונית הדקל

מהי חדקונית הדקל האדומה?

חדקונית הדקל האדומה היא זן של חיפושית חוטם אסייתית. החיפושית מגיעה לאורך של 2-5 ס"מ בבגרותה והיא בצבע אדום-חום. חדקונית הדקל האדומה מגדלת את הזחלים שלה בתוך עומק גזע עץ הדקל, דבר שמחליש מאוד את עץ הדקל ובאיטיות "הורגת" את העץ כולו. המצב הזה מסוכן מאוד גם לעץ עצמו וגם לסביבה שלו כיוון שענפים מהעץ ואף העץ כולו, יכולים לנשור או ליפול ולסכן את הסביבה. זו גם הסיבה שיש לבצע ריסוס נגד חדקונית הדקל כמה שיותר מוקדם ולמנוע את התפתחות הזחלים בתוך העץ.

חדקונית הדקל האדומה

כיצד מתפתחים זחלי חדקונית הדקל בתוך העץ?

מהי החדקונית ולמה היא מסוכנת הבנו זה עתה, אבל חשוב להבין את ההתפתחות של זחל החדקונית מרגע היווצרותו ועד לבגרותו ומדוע קשה כל כך לזהות זאת בשלבים מוקדמים,  לכן יש ליצור מניעה של התפתחות זחלי חדקונית הדקל בזמן.

זחל חדקונית הדקל בצבע צהוב-לבן, ללא רגליים עם ראש בגוון חום ופה חזק שמאפשר לזחל לחפור לעומק העץ. כאשר הזחל מתפתח והופך להיות חדקונית דקל בוגרת הוא מקבל צבע חום-אדום עם נקודות שחורות בראשו, כנפיים ושישה רגליים. מהראש מזהים גם חדק ושני מחושים.

חובה לנסות ולאתר את חדקונית הדקל בשלב הזחל, בתחילת ההתפתחות או ההתחפרות לעומק גזע העץ ולהזמין שירותי הדברת חדקונית הדקל האדומה מצוות מקצועי, כמו זה של "הדברות הארץ" שמבצע טיפולי הדברה של חדקונית הדקל משנת 2009 ועד היום.

איך מבצעים זיהוי מוקדם של חדקונית הדקל בעץ?

כאשר יש התקפה של חדקונית הדקל האדומה על עץ דקל שלכם, אתם תזהו מספר תסמינים שיופיעו, כמו צהבת ונשירה של כפות הדקל. ראשית מבחינים בכך בצמרת העץ, לאחר מכן ענפים גבוהים ואז ענפים יותר נמוכים עד לגזע העץ עצמו ומוות של העץ כולו.

הבעיה היא שתסמינים שכאלו מופיעים לרוב מספר חודשים לאחר שזחלי חדקונית הדקל האדומה כבר חדרו אל העץ, מה שגורם לכך שלעתים כבר יש בעיה גדולה יותר להציל את כל העץ, או אפשרות לבצע נגד זחלי חדקונית הדקל הדברה יעילה ואפקטיבית שתשמיד את הזחלים ותציל את העץ ומהתהליך שהוא מצוי בו.

איך מדבירים חדקונית דקל אדומה?

התשובה הבסיסית היא לא לנסות לעשות זאת עצמאית, גם אם טכנית ניתן לנסות זאת, אלא להזמין חברת הדברות מקצועית כמו "חברת הדברות הארץ" שמנוסה מאוד בטיפול בבעיה, זיהוי מוקדם של הזחלים וביצוע ריסוס חדקונית הדקל באופן יעיל לחיסול מהיר.

אלו מספר שיטות של הדברת חדקונית דקל אדומה:

  • קוטל חרקים מוספילן – קוטל בריכוז גבוה של 0.2% על 15 ליטר מים שיש לרסס לצמרת העץ (הקודקוד) פעמיים בשנה עדיף במרץ ובאוגוסט.
  • קוטל זחלים איפון – תכשיר בריכוז של 0.2% ל 25 ליטר שיש לרסס פעמיים בשנה אל צמרת העץ שלכם.
  • חומר הדברה טוטם – הדברה של זחלי חדקונית אדומה או חדקונית אדומה בוגרת בריסוס של 0.2% ל 10 ליטר. מדבירים את העץ בצמרת שלו  ולעתים יש צורך בחומר נוסף שנקרה פוליקור (לעצים נגועים).
  • הדברה ביולוגית – מפזרים בעץ תולעים נימיות שאינן מסוכנות לעץ אבל כן מסוכנות לחדקונית הדקל ומנקים את העץ בדרך טבעית וירוקה יותר.
  • מלכודת חדקונית הדקל – מפזרים מלכודות מיוחדות בשטח עצי בדקל. המלכודות הללו מושכות את חדקונית הדקל האדומה אליהן במקום אל העץ ובדרך זו מגנות על העצים.

ניתן כאמור לבחור בכמה שיטות או טכניקות של הדברת חדקונית דקל אדומה, לכן חשוב לזכור לביצוע העבודה חברת הדברות מנוסה עם ידע כיצד להביא את הפתרון היעיל ביותר לצורך שלכם. בדרך זו תחסכו זמן יקר ותקבלו תוצאות יעילות של טיפול בחדקונית דקל אדומה שמזיקה לכם.

כיצד תמנעו מראש הופעה של חדקונית דקל אדומה?

הדבר המומלץ ביותר הוא למנוע כמובן את ההופעה של חדקונית דקל אדומה בעצים שלכם ואז פחות תאלצו להתמודד עם עצים חולים או מתים וכמובן עם הצורך לבצע הדברת חדקונית דקל אדומה בשעת צרה.

הכול קורה בד"כ בעקבות גיזום לא נכון של עץ הדקל וחוסר טיפול נכון לאחר הגזימה. לכן, יש לגזום את העץ באזור הכפות (הבסיס) בחורף, בין דצמבר לפברואר, ואם אתם גוזמים בחודשים אחרים, אז לרסס מידית את האזור שטופל על פצעי הגיזום שנוצרו. הפצעים הללו שנוצרו עכב גיזום לא נכון הם נקודת התורפה של עץ הדקל בכל הקשור לזחלים של חדקונית אדומה.

כמה עולה הדברת חדקונית דקל אדומה?

העלות של הדברת חדקונית דקל אדומה תלוי כמובן בכל מקרה לגופו, אך נוכל לציין שאצלנו בחברת הדברות הארץ, שמבצעת הדברה של חדקונית דקל אדומה משנת 2009, תוכלו לקבל עבור הדברת חדקונית דקל מחיר משתלם במיוחד עם תוצאות אפקטיביות.

העלות היא החל מ-400 שח עבור הדברת חדקונית דקל אדומה מעץ אחד עד 5 מטר גובה. כמובן שבמידה וישנם כמה עצים יש לקבל הצעת מחיר מסודרת מראש וזאת תוכלו לעשות באמצעות חיוג אלינו: 055-970-5269.

Call Now Button